10-30V DC BANNER QS18VP6D Sensor Diffuse Proximity Photoelectric
Categories Voltage Current Power Meter
Brand Name: Banner
Model Number: QS18VP6D
Certification: CCC.CE
Place of Origin: America
MOQ: 10
Price: usd25 piece/pieces
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 1000
Delivery Time: 10-15 work days
Packaging Details: carton
Model: QS18VP6D
Sensing Beam: Infrared LED
Power: DC
Sensing Mode: Diffuse
Material: ABS
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Banner sensor original 10-30VDC detection range 450 mm QS18VP6D type Photoelectric swicth
product description
Universal housing design with 18mm threaded cylinder is an ideal substitute for many sensor styles.
  • Universal housing, 18 mm threaded cylindrical mounting or side mounting.
  • can replace a wide range of sensor styles.
  • conforming to 1P67 and NEMA Six standard, suitable for bad environment.
  • technocrat QS18E and ultrasonic model with teaching key, set up a simple.
  • detection range can be up to 20 meters.
  • have 360 visible bright L The ED status indicator is available in models.
  • Choose from mechanical and electronic adjustable areas.
specification
Brand nameBanner
ModelQS18VP6D
Sensing BeamInfrared LED
PowerDC
Sensing Mode (General)Proximity
Sensing Mode (Detailed)Diffuse
Housing StyleRectangular w/M18 Mount
Primary Housing MaterialABS
OutputDiscrete
Max Sensing Distance450mm
Supply Voltage10-30 V dc
OutputsPNP
Min Op. Temp. (°C)20°C
OperationLight/Dark Operate
IP RatingIP67
  • Easily fits (or retrofits) almost any mounting situation
  • Exceptional optical performance, comparable to larger “MINI-style” or barrel sensors
  • 0 V dc to 30 V dc operation, with complementary (SPDT) NPN or PNP outputs, depending on model
  • Bright LED operating status indicators are visible from 360°
  • Rugged sealed housing, protected circuitry
  • Models available with or without 18 mm threaded “nose”
  • Less than 1 millisecond output response for excellent sensing repeatability
  • Choose 2 m (6.5 ft) or 9 m (30 ft) cable or 150 mm (6 inch) Pico-style cabled QD