P+F Inductive Sensor NBN40-U1-E2 0-32.4mm Assured Operating Distance
Categories P+F Sensors
Brand Name: P+F
Model Number: NBN40-U1-E2
Certification: CE
Place of Origin: Germany
MOQ: 1pc
Price: negotiable
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100pcs per month
Delivery Time: on request
Packaging Details: standard carton packing
Switching function: Normally open (NO)
Output type: 3-wire
Rated operating distance: 40 mm
Installation: non-flush
Output polarity: DC
Assured operating distance: 0 ... 32.4 mm
Company Info.
SC Automation Limited
Verified Supplier
View Contact Details
Product List
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Inductive sensor NBN40-U1-E2
  • Sensor head bidirectional and rotatable
  • 40 mm non-flush < 3-wire DC
  • 4 LEDs indicator for 360° visibility
Datasheet excerpt: Technical data of NBN40-U1-E2
General specifications
Output typePNP
Rated operating distance40 mm
Installationnon-flush
Output polarityDC
Actual operating distance36 ... 44 mm
Reduction factor rAl0.31
Reduction factor rCu0.3
Reduction factor r3040.74
Reduction factor rBrass0.39
Output type3-wire
Nominal ratings
Operating voltage10 ... 30 V DC
Switching frequency0 ... 180 Hz
Hysteresistyp. 5 %
Reverse polarity protectionreverse polarity protected
Short-circuit protectionpulsing
Voltage drop≤ 2 V
Operating current0 ... 200 mA
Off-state current0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
No-load supply current≤ 20 mA
Time delay before availability80 ms
Operating voltage indicatorLED, green
Switching state indicatorLED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd1510 a
Mission Time (TM)20 a
Diagnostic Coverage (DC)0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
StandardsEN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approvalcULus Listed, General Purpose
CCC approvalCCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection typescrew terminals
tightening torque 1.2 Nm + 10 %
Core cross sectionup to 2.5 mm2
Minimum core cross-sectionwithout wire end ferrule 0.5 mm2 , with connector sleeves 0.34 mm2
Maximum core cross-sectionwithout wire end ferrule 2.5 mm2 , with connector sleeves 1.5 mm2
Housing materialPA/metal with epoxy powder coating
Sensing facePA
Housing baseplastic
Degree of protectionIP68 / IP69K
Mass225 g
Dimensions
Height40 mm
Width40 mm
Length118 mm
NoteTightening torque: 1.8 Nm (housing)