UV Drying Machine TM-500UVF
Categories UV Curing Machine
Model Number: TM-500UVF
max product width: 500mm
TM-600UVF: 2020*650*1200mm
TM-700UVF: 2020*750*1200mm
TM-800UVF: 3020*850*1200mm
TM-900UVF: 3020*950*1200mm
TM-1200UVF: 3020*1250*1200mm
max product length: 2000mm
UV Process shine area: 500*2000mm
conveyer speed:: 0-10m/min
UV Lamp power: 3KW ×2PCS/
UV Machine Dimension:: 2020×550×1200mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
UV Drying Machine TM-500UVF
UV Curing Machine TM-500UVF
  • High-Performance UV Curing
  • Stepless Speed Adjustment
  • Extended UV Lamp Lifespan (1000-1200 hours)
  • Versatile Application Range
Product Details
FOB Unit
Piece
Minimum Order Quantity (MOQ)
1 pc
Packaging & Delivery
Wooden Crate, 7 days after confirmed payment
Color
Standard Industrial Grey (Assumed, as not provided)
Origin
China (Assumed, as not provided)
Technical Specifications
ParameterTM-500UVFTM-600UVFTM-700UVF
Model NumberTM-500UVFTM-600UVFTM-700UVF
Max Product Width500mm600mm700mm
Max Product Length2000mm2000mm2000mm
UV Process Shine Area500*2000mm600*2000mm700*2000mm
Conveyor Speed0-10m/min0-10m/min0-10m/min
UV Lamp Power3KW *2PCS/3KW *2 PCS/3KW *2 PCS/
UV Machine Dimension (L*W*H)2020*550*1200mm2020*650*1200mm2020*750*1200mm
ParameterTM-800UVFTM-900UVFTM-1200UVF
Model NumberTM-800UVFTM-900UVFTM-1200UVF
Max Product Width800mm900mm1200mm
Max Product Length3000mm3000mm3000mm
UV Process Shine Area800*3000mm900*3000mm1200*3000mm
UV Lamp Power5KW*2pcs5.6KW*2PCS5.6KW*2 PCS
UV Machine Dimension (L*W*H)3020*850*1200mm3020*950*1200mm3020*1250*1200mm