1uF 16V SMD 2012-12 Capacitor Tant Solid TAJR105M016RNJ
Categories Tantalum Electrolytic Capacitor
Brand Name: A V X
Model Number: TAJR105M016RNJ
Certification: Original Part
Place of Origin: Shenzhen, China
MOQ: 2500PCS/Reel
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal, Wechat Pay
Supply Ability: 1000 Reels per Week
Delivery Time: 2~5 Working Days (Subjected to availability of Stock)
Packaging Details: 2500PCS/Reel
Operating Temperature: -55°C to +125°C
Capacitance: 1uF
Tolerance: ±20%
Product Type: SMD Tantalum Capacitors
Rated Voltage: 16V
Packing: 2500PCS/Reel
Description: CAP TANT 1UF 20% 16V 0805
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TAJR105M016RNJ Cap Tant Solid 1uF 16V R CASE 20% (2.05 X 1.3 X 1.2mm) Inward L SMD 2012-12 20 Ohm 125°C T/R
Technical Specifications :
MountingSurface Mount
TypeSolid
Capacitance Value1uF
Tolerance20%
Voltage16VDC
ESR (Ohm)20
Equivalent Series Resistance TypeStandard
IR (mA)52
IL (uA)0.5
PolarityPolar
Dissipation Factor (%)4
Fail Safe with Built-in FuseNo
High Shock and VibratingYes
Case CodeR
Case StyleMolded
ConstructionFlat
Termination StyleInward L
Number of Terminals2
Size (mm)2.05 X 1.3 X 1.2
Package/Case2012-12
Temperature Range @ Derated Voltage (°C)85 to 125
Minimum Operating Temperature (°C)-55
Maximum Operating Temperature (°C)125
PackagingTape and Reel
Product Length (mm)2.05
Product Depth (mm)1.3
Product Height (mm)1.2(Max)
Product Weight (g)0.01
Parameters :
or product datasheet, CONTACT US directly.
Product Tags:
1uF 16V Capacitor
TAJR105M016RNJ
Buy 1uF 16V SMD 2012-12 Capacitor Tant Solid TAJR105M016RNJ at wholesale prices