Slim 30 Pin 14'' LCD Screen Display Panel NT140WHM-N41
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: BOE
Model Number: NT140WHM-N41 (BOE06BD)
Place of Origin: CHINA
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
manufacturer: BOE
Model Name: NT140WHM-N41 (BOE06BD)
screen size: 14.0 inch
Resolution: 1366(RGB)×768, WXGA, 112PPI
Display size: 309.399(W)×173.952(H) mm
physical dimension: 320.4(W)×205.1(H) ×3(D) mm
Viewing Angle: 45/45/20/40 (Typ.)(CR≥10)
Brightness(cd/m²): 220 cd/m² (Typ.)
Contrast: 500:1 (Typ.) (TM)
Used for: notebook
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
slim 30pin 14.0 inch LCD Screen Display Panel NT140WHM-N41
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
BOE LCD SCREEN NT140WHM-N41 (BOE06BD)
Panel BrandBOE
Panel ModelNT140WHM-N41 (BOE06BD)
Panel Size14.0 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area309.399(W)×173.952(H) mm
Outline Size320.4(W)×205.1(H) ×3(D) mm
SurfaceAntiglare
Brightness220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500:1 (Typ.) (TM)
Display ModeTN, Normally White, Transmissive
Best View on6 o'clock
Response Time12 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors262K 45% NTSC
Lamp Type9S3P WLED , 15K hours , With LED Driver
Frequency60Hz
Touch ScreenWithout
Shape StyleSlim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Signal InterfaceeDP (1 Lane) , RBR (1.62G/lane) , 30 pins Connector
Input Voltage5.0V (Typ.)
EnvironmentOperating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How to make payment of NT140WHM-N41 (BOE06BD) ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of NT140WHM-N41 (BOE06BD) ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of NT140WHM-N41 (BOE06BD) ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
We are one of the professional and experienced suppliers of slim 30pin 14.0 inch LCD Screen Display Panel NT140WHM-N41 , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.
Buy Slim 30 Pin 14'' LCD Screen Display Panel NT140WHM-N41 at wholesale prices