Microchip Technology PIC12F509T-I/MS
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC12F509T-I/MS
MOQ: 1PCS
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 999999+PCS
Delivery Time: 2-7 work days
Supplier: Microchip Technology
Series: PIC® 12F
CoreProcessor: PIC
CoreSize: 8-Bit
Speed: 4MHz
Connectivity: -
Peripherals: POR, WDT
NumberofI/O: 5
ProgramMemorySize: 1.5KB (1K x 12)
ProgramMemoryType: FLASH
EEPROMSize: -
RAMSize: 41 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
DataConverters: -
OscillatorType: Internal
OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
MountingType: Surface Mount
Package/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Microchip Technology PIC12F509T-I/MS IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
Part.PIC12F509T-I/MS
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
CorePIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz