Microchip Technology PIC16F84-04/SO IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC16F84-04/SO
MOQ: 1PCS
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 999999+PCS
Delivery Time: 2-7 work days
Supplier: Microchip Technology
Series: PIC® 16F
CoreProcessor: PIC
CoreSize: 8-Bit
Speed: 4MHz
Connectivity: -
Peripherals: POR, WDT
NumberofI/O: 13
ProgramMemorySize: 1.75KB (1K x 14)
ProgramMemoryType: FLASH
EEPROMSize: 64 x 8
RAMSize: 68 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
DataConverters: -
OscillatorType: External
OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)
MountingType: Surface Mount
Package/Case: 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.