Eltek 241115.105 FP2 48/2000HE 48Vdc 2000W AC DC Module High Effciency
Categories Rectifier Module
Brand Name: Eltek
Model Number: 241115.105
Certification: CE
Place of Origin: CN
MOQ: 1 piece
Payment Terms: L/C,T/T
Supply Ability: 3000 pieces per month
Delivery Time: 8-10 weeks
Packaging Details: cartons
BrandA: Eltek
Part No.: 241115.105
Model Name: FP2 48/2000HE
Effciency: 96.5%
Application: Telecom Power Core systems
Input voltage: 220Vac
Output voltage: 48Vdc
Nominal: 53.5Vdc
Frequency: 50/60HZ
Weight: 2 kg
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Eltek FP2 48/2000HE 48Vdc 2000W AC / DC module high effciency Part No. 241115.105
Flatpack2 48/2000 HE Rectifier Module The most efficient rectifier in the industry!
Applications
  • Wireless, fiber and fixed line communication
  • Broadband and network access
  • Small and large (Flatpack2 HE rectifiers are used in system solutions from 2kW to192kW.)
Parameters :
Product NameFlatpack2 48/2000 HE
Part No.241115.105
AC input
Voltage85-300vAC (nominal 185-275Vac)
Frequency45 /66hz
Maximum Current11.6a max atnomial input and full load
Power Factor>0.99 at 50% load or more
Input ProectionVaristors for transletn ; Mains fuse in both lines ; Disconnect
DC output
Voltage53.5Vdc (Range:43.5-57.6Vdc)
Output power2000W at nominal input
Maximum current41.7A at 48Vdc
Current Sharing±5% of max current from 10% to 100%
Output ProtectionOvervoltage shundown ; Hot plug in ;Short circult ; High temperature protection
Solutions
FAQ :
1.How do you ensure product quality?
2.What's the smallest order quantity acceptable?
3.Could you tell me about your company?
3.What sets your company apart?
4.Can I request samples and get a price quote?
5.How does your company handle quality - related issues?
Buy Eltek 241115.105 FP2 48/2000HE 48Vdc 2000W AC DC Module High Effciency at wholesale prices