RB095T-90NZC9 Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 90 V 6A ITO-220AB
Categories Discrete Semiconductor
Brand Name: Rohm Semiconductor
Model Number: RB095T-90NZC9
Place of Origin: USA
MOQ: 1000
Price: negotiated
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000
Packaging Details: pipe fitting
Certification: Rosh
Delivery Time: 5-8 work days
packing: pipe fitting
Diode type: Schottky barrier
Voltage - DC reverse (Vr) (maximum): 90 V
Current average rectification (Io) (per diode): 6A
Voltage at different If - forward (Vf): 750 mV @ 3 A
Encapsulation/Housing: TO-220-3 package
Product Status: Active
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Applications: Automotive
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
RB095T-90NZC9 Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 90 V 6A Through-Hole
category
Discrete semiconductor products
Diode array
manufacturer
Rohm Semiconductor
Diode configuration
1 pair of common cathode
Diode type
Schottky barrier
Voltage - DC reverse (Vr) (maximum)
90 V
Current average rectification (Io) (per diode)
6A
Voltage at different If - forward (Vf)
750 mV @ 3 A
speed
Rapid recovery=<500ns,>200mA (Io)
Current - reverse leakage at different Vr
150 µA @ 90 V
Operating temperature
150°C
Installation type
Through-hole
Encapsulation/Housing
TO-220-3
ORIGINAL
PRICE
We provide a variety of quotation channels, and sign the order contract after negotiation.
TRANSACTION
After communication and agreement, we will guide you to arrange payment.
DELIVERY CYCLE
TRANSPORT
We will choose the appropriate transportation mode according to your country.
PACKAGING
Buy RB095T-90NZC9 Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 90 V 6A ITO-220AB at wholesale prices