55.0 inch ips lcd display P550HVN06.0 AUO Lcd Panel Replace
Categories Digital Signage And Displays
Brand Name: AUO
Model Number: P550HVN06.0
Place of Origin: CHINA
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model: P550HVN06.0
Diagonal Size: 55 inch
Pixel Format: 1920(RGB)×1080 [FHD] 40PPI
Active Area: 1209.6(H)×680.4(V) mm
Outline Dim.: 1242.2(H)×713(V)×56.8(D) mm
Bezel Area: 1215.6(H)×686.4(V) mm
Weight: 20.0Kgs (Typ.)
Designed For: Digital Signage / Outdoor High Brightness
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
P550HVN06.0 Product details :
AUO LCD SCREEN P550HVN06.0
Panel BrandAUO
Panel ModelP550HVN06.0
Panel Size55"
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
Resolution1920(RGB)×1080, FHD, 40PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area1209.6(W)×680.4(H) mm
Bezel Opening1215.6(W)×686.4(H) mm
Outline Size1242.2(W)×713(H) ×56.8(D) mm
SurfaceReflection 1.45% (Max.)
Brightness2500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio4000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display ModeAMVA3, Normally Black, Transmissive
Response Time8 (Typ.)(G to G)
Display Colors1.07B 72% NTSC
Lamp TypeWLED , 60K hours , With LED Driver
Frequency60Hz
Touch ScreenWithout
Panel Weight20.0Kgs (Typ.)
Signal InterfaceLVDS (2 ch, 10-bit) , 51 pins Connector
Input Voltage12.0V (Typ.)
EnvironmentOperating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
P550HVN06.0 Hello friend!
P550HVN06.0 Advantages about us:
1. The LCD screens you buy are all 100% original authentic.
2. Our goods inventory is very sufficient and shipped within 48 hours.
3. Our packaging is professionally customized and very safe! Each package will have a fragile label
4. Product grade provides A grade (perfect)
P550HVN06.0 Payment and Tax:
1.Alipay is perferred and safety
P550HVN06.0 Shipping and Package :
P550HVN06.0 Shipping:
1.WORLDWIDE SHIPPING.(Except some countries and APO/FPO)
2. we only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
P550HVN06.0 FAQ:
Q: How to order AUO P550HVN06.0 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will ship my order of P550HVN06.0 ?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 55.0 inch lcd panel P550HVN06.0 before shipping ?
A: Don't Worry , Our AUO lcd P550HVN06.0 HW0A was tested ok before shipping.
Q: Can you declared low value for my order lcd pane P550HVN06.0 ?
A: Yes we can , but you need to leave message to us before shipping .
Buy 55.0 inch ips lcd display P550HVN06.0 AUO Lcd Panel Replace at wholesale prices