8.0 inch 800*600 resolution IPS TFT Lcd screen A080STN01.0 Display Modules
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: AUO
Model Number: A080STN01.0
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 888 Unit/Units per Month
Delivery Time: 5 working days
Packaging Details: Carton + Foam Cotton
Model Name: A080STN01.0
Screen Size: 8.0 inch
Active Area: 162(W)×121.5(H) mm
Outline Size: 183(W)×141(H) ×5.2(D) mm
Bezel Area: 163.8(W)×123.3(H) mm
Display Colors: 16.2M 50% NTSC
Weight: 225±10g
Application: Industrial
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product details :
Manufacturer:AUO
Model Name:A080STN01.0
Screen Size:8.0 inches
Screen type:LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution:800*600(RGB) [SVGA] 125PPI
Pixel configuration:RGB horizontal bar
Display size:162 * 121.5 mm (H*V)
physical dimension:183 * 141 * 5.2 mm (H*V*D)
Visual size:163.8 * 123.3 mm (H*V)
Surface treatment:Matte, Hard coating (3H)
Brightness (cd/m²):250 (Typ.)
Contrast:500: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle:6 o'clock
Optical mode:TN, normally white display, transmissive
Viewing angle:70/70/60/65 (Typ.)(CR≥10)
responding speed:12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of colors:16.2M, 50% NTSC
Backlight type:3S6P WLED, 10K hours, no driver
Screen weight:225±10g
Refresh rate:60Hz
Touch function:No touch
signal system:TTL (1 ch, 8-bit) + SPI, FPC, 60 pins
Supply voltage:3.3/5/-5/14/-14V (Typ.)(VDDIO/VDPA/VDNA/VGH/VGL)
Maximum rating:Storage temperature: -30 ~ 70 °C Working temperature: -10 ~ 60 °C
Useful news:
Shipping and Package :
Payment & Shipping:
1. Payment is safe and easy, you can pay me online use credit card (VISA or Mastercard)..
2. We can ship items to all over the world.and we had been shipped to many
countries eg: Japan, Thailand, Russia, Ukraine, the United Kingdom, Brazil.
3. Freight fee is cheap, we can ship to you by DHL, UPS, TNT, EMS, China Post Air Mail.
Tariffs and fees:
Standard shipping items using international aviation, ship from Hong Kong needs 7-14
Working days (2-3 weeks) received most of the region.
Our Working Time: Monday-Friday, Except legal holidays.
Return Policy:
Our Guarantee
You Satisfaction is our # 1 Goal!
100% satisfaction guarantee!
It is our commitment to make sure you are 100% satisfied with you purchase
or shipping by DHL / fedex / Ems ..
FAQ:
Q: How can I trace my order of A080STN01.0 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A080STN01.0 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can I pay my order of A080STN01.0 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Buy 8.0 inch 800*600 resolution IPS TFT Lcd screen A080STN01.0 Display Modules at wholesale prices