Multifunctional LED Bulb Making Machine 45000CPH 4KW Capacitors
Categories SMT Mounting Machine
Brand Name: ETON
Model Number: HT-E8S-1200
Certification: CE,CCC,SIRA
Place of Origin: China
MOQ: 1 Set
Payment Terms: L/C, T/T
Supply Ability: 50 Sets per month
Delivery Time: 30 work dayes
Packaging Details: Filming packing、vacuum packing、wooden packing
Dimension: 2550*1650*1550mm
PCB Size: Max: 1200*500mm Min: 100*100mm
PCB Thickness: 0.5~5mm
Mounting mode: Group picking and separately placing、separately picking and separately placing
Mounting precision: ±0.04mm
Mounting height: <15mm (Automatic changing)
Mounting speed: 45000 CPH
No.of feeders station: 28 PCS
No.of head: 12 PCS
Power: 380AC 50Hz
Power consumption: 4 KW
X,Y,Z Axis drive way: High-end magnetic linear motor and servo motor
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Production Introduction of Pick and Place Machine HT-E8S
1. Single module magnetic linear motor multifunctional pick and place machine.
2. Mounting components: LED chip,capacitors,resistors,lens,IC,shaped components,etc.
3. Component: Min. Size 0402 Max. Height 15mm.
4. Application: Power driver,electric board,lens,DOB bulb,linear bulb,household appliance etc.
Exclusive patent technology
1. Electric feeder feeding system.
2. Vision alignment flight identification, Mark correction.
3. Non-stop material re-loading function
4. Auto-optimization after coordinates generated, etc.
HT-E8S of Technical Parameter
Dimension2550*1650*1550mm
PCB Thickness0.5~5mm
Mounting precision±0.04mm
Mounting speed45000 CPH
ComponentsLED chip,resistors,capacitors,IC,shaped components etc.
Components space0.2mm
No.of feeders station28 PCS
No.of head12 PCS
Power380AC 50Hz
Power consumption4 KW
X,Y,Z Axis drive wayHigh-end magnetic linear motor+servo motor
HT-E8S Picture
Application of HT-E8S
Apply to tube,driver,bulb,strip,lamp,panel,ceiling light,down light,screen,street light,etc.
Apply to mounting LED,capacitors,resistors,IC,shaped components etc.
Company Introduction
1. 10 years development history
2. Independent R&D, Exclusive Patented Technology
3. 80% large and listed LED factory are our client
4. Top 1 in high-speed pick and place machine in China