ODM TFT Touch Screen Display 10.1in Ej101ia-01g
Categories TFT Color LCD Display
Brand Name: Innolux
Model Number: EJ101IA-01G
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging,conventional packaging
Size: 10.1 inch
Pixel: 1280×800
Panel Type: TFT-LCD
Outline(mm): 229.46(W)×149.1(H) ×4.66(D)
Display Area: 216.96(W)×135.6(H)
Brightness: 350 (Typ.)
Contrast Ratio: 800:1 (Typ.)
Interface Type: LVDS
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
10.1 Inch 1280*800 Ej101ia-01g Tft Lcd Screen Module Tft Screen Lcd Display Tft Lcd Panel
EJ101IA-01G is a 10.1-inch LCD module product with A-Si TFT-LCD technology introduced by Innolux. It is equipped with WLED backlight, no backlight drive, no touch, display resolution of 1280 (RGB) 800 (WXGA), width ratio of 16:10 (width: height), and pixels with RGB vertical strip arrangement. Its display area size is 216.96135.6 (width and height) mm, its appearance size is 229.46149.1 (width and height) 4.66 (thick) mm, its surface treatment is Hard coating, and its product net weight is 183g (Typ.). The EJ101IA-01G has a LVDS (1 ch, 8-bit) signal interface of 40 pins, a terminal connection, and a drive screen voltage of 2.5/8.2/12.5/-13V (Typ.) (VDD / AVDD / VGH / VGL). It operates at a temperature of-10-60 C with a storage temperature of-20-70 C.This product is widely used in tablet computers, electronic instruments, medical instruments, smart home appliances, commercial display.
product details
Screen Size10.1 inch
Screen TypeLCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Format1280(RGB)×800, WXGA, 149PPI
ConfigurationRGB Vertical Stripe
Display Area216.96(W)×135.6(H) mm
Outline Size
229.46(W)×149.1(H) ×4.66(D) mm
Brightness550 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.) (TM)
SurfaceHard coating
Response Time10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeIPS, Normally Black, Transmissive
Display Colors16.7M 50% NTSC
Lamp Type3S10P WLED , 15K hours , Without Driver
Panel Weight183g (Typ.)
Frame Rate60Hz
Touch PanelWithout
Signal Interface
LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins Connector
Input Voltage
2.5/8.2/12.5/-13V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment
Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 70 °C
features
faq
1.Q: Which sizes is available for the LCD Display in your factory?
A: Normally, we supply3.5“4.3”5“5.6” 7'' 8''9“ 10.1'' 10.2'' 13.3'' 14'' 15.6'' 18.5'' 21.5'' 23.6'' 24'' 27'' 32'' 43'' 49'' 55'' 65''. If customers need others size, we also supply such as 75'' 86''.
2.Q: Is the lcd display can make touch screen?
3.Q: If the customized do you support?
4.Q: How long is the delivery time?
5.Q:How about the warranty?
A: We supply one year warranty.
6.Q: What is the MOQ?
A: We supply 1pcs MOQ for testing and qualification.
7.Q: What package do you have?
A: Different kinds of package for options: Wooden case, Honey comb case, and Flight case.
Buy ODM TFT Touch Screen Display 10.1in Ej101ia-01g at wholesale prices