GE IC200ALG262 15 Bit Differential Current 8 Channels 200mA maximum 5V output
Categories Digital I O Module
Brand Name: GE
Model Number: IC200ALG262
Place of Origin: USA
Price: negotiation
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 1
Delivery Time: 5-8 work daysRockwell Automation
Packaging Details: New in original boxRockwell Automation
Condition: new
Product Description: 4-Point Analog current input module
Number of Inputs: 8
warranty: 1 year
Converter Resolution: 15 Bits
Input signal, nominal: 0-20 mA; 4-20 mA
Output Voltage Drop: 0.5 volts maximum
Product Type: Input Module
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product information GE IC200ALG262 :
The IC200ALG262 has a built-in Analog to Digital Converter (ADC) circuit with conversion resolution of 15 bits. The input channels are arranged in a single group and capable of detecting loss of module’s internal power and open wire detection when configured to receive 4-20 mA. Each channel has an uprate rate of 7.5 ms with digital resolution of 0.5 µA for 4-20 mA signal range and 0.625 µA for 0-20 mA signal range. This module has maximum backplane current draw of 200 mA from the 5 VDC bus voltage.
IC200ALG262 's details:
Our brand:
Order Process:
4., Usually for our inventory goods only need to take about 3-5 days.
5. If you also have any questions, you can ask me any time, right below is my contact.
FAQ
* Q: Do you provide a warranty for the goods?
A: Yes, we provide a warranty for all the goods from us.
* Q: Could Wisdomlong provide technology support?
engineer to help you solve the problem.
* Q: Does Wisdomlong keep goods in stock or only trading?
* Q: What is your MOQ?
A: We provide you small MOQ for each item, it depends on your specific order!
* Q: Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
* Q: How do you make our business long-term and good relationship?
A: We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
Send your Inquiry details in the Below, Scan "The QR Code" Now!
Buy GE IC200ALG262  15 Bit Differential Current 8 Channels  200mA maximum 5V output at wholesale prices