Automotive IGBT Modules FS400R07A3E3 650V Three Phase Inverter 400A IGBT Module
Categories Automotive IGBT Modules
Brand Name: Original Factory
Model Number: FS400R07A3E3
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: Module
Part Number: FS400R07A3E3
VCES: 700 V
Tvj,op: 150°C
Increased blocking voltage capability: 705V
AC 1 minute insulation: 2.5 kV
DC link voltages: Up to 450 V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description Of FS400R07A3E3
Specification Of FS400R07A3E3
Part NumberFS400R07A3E3
Configuration
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
400 A
Input
Standard
NTC Thermistor
Yes
Operating Temperature
175°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Features Of Automotive IGBT Modules
  • VCES = 700 V
  • IC,nom = 400 A
  • Low switching losses
  • Low VCE,sat
  • Tvj,op = 150°C
  • VCE,sat with positive temperature coefficient
  • Increased blocking voltage capability to 705 V