7.0 Inch TFT LCD Screen Display HSD070IDW1-A10 800*480 LCD Panel Module
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: HannStar
Model Number: HSD070IDW1-A10
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: HSD070IDW1-A10
Diagonal Size: 7.0"
Resolution: 800(RGB)×480, WVGA 134PPI
Active Area: 153.6(W)×86.64(H) mm
Bezel Opening: 156.0(W)×89.04(H) mm
Outline Dim.: 165(W)×104(H)×5.4(D) mm
Luminance: 200 cd/m² (Typ.)
Weight: 130g (Typ.)
Designed For: Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Interface Type: TTL (1 ch, 6/8-bit) 60 pins FPC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
7.0 inch tft lcd screen Display HSD070IDW1-A10 800*480 lcd Panel module HSD070IDW1-A10
HSD070IDW1-A10 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD070IDW1-A10
Panel BrandHannStar
Model P/NHSD070IDW1-A10
Diagonal Size7.0"
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500:1 (Typ.) (TM)
View Direction6 o'clock
Response Time5/20 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Support Color262K/16.2M
Light SourceWLED [3S7P] , 20K hours , W/O Driver
Weight130g (Typ.)
Touch PanelWithout
Power Supply3.0/10/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)