STM32L071CBT6
Categories Microcontroller IC
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 48-LQFP
Number of I/O: 37
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 20K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package: Tray
EEPROM Size: 6K x 8
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 32-Bit Single-Core
Mounting Type: Surface Mount
Series: STM32L0
Supplier Device Package: 48-LQFP (7x7)
Data Converters: A/D 13x12b
Mfr: STMicroelectronics
Core Processor: ARM® Cortex®-M0+
Speed: 32MHz
Base Product Number: STM32L071
Description: IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
STM32L071CBT6
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)