| Model Number: | 1XP8012-10-024 |
| Place of Origin: | Germany |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | Email us for details |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 100PCS |
| Delivery Time: | 1day |
| Packaging Details: | Standard |
| Description: | 1XP8012-10-024 SIEMENS Drehimpulsgeber Rotary Pulse Encoder IGBT Module |
| Date Code: | Newest code |
| Shipping by: | DHL/UPS/Fedex |
| Condition: | New*Original |
| Warranty: | 365days |
| Lead free: | Rohs Compliant |
| Lead times: | Immediately Shipment |
| Package: | Standard |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Company Info. |
| Wisdtech Technology Co.,Limited |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
1XP8012-10-024 Drehimpulsgeber Rotary pulse encoder
| SIEMENS | |
| RoHS: | Details |
| Drehimpulsgeber Rotary pulse encoder | |
| Brand: | SIEMENS |
| Operating Supply Voltage: | 1.2 V |
| Packaging: | - |
| Product Type: | Drehimpulsgeber Rotary pulse encoder |
| Subcategory: | encoder |
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Model | 1XP801210/1024 |
| Manufacturer | Siemens |
| Type of Product | INCREMENTAL ENCODER |
| ID No | 597331-02 |
| Condition | New |
| Shelf No. | 240120 |
The 1XP8012-10-024 Drehimpulsgeber Rotary pulse encoder is a specific model of a rotary encoder.
Rotary encoders are electromechanical devices used to convert the angular position or motion of a
automation, robotics, CNC machines, and motion control systems.
Here is some information based on the search results for "1XP8012-10-024 Drehimpulsgeber Rotary
pulse encoder":
Model: 1XP8012-10-024 [2]
Manufacturer: Siemens [2]
Type: Incremental Encoder [2]
Specifications:
Applications:
Power Supply Voltage: 10 V DC [2]
Low-Level Signal: 5 V DC [2]
Number of Pins: 12 [2]
Manufacture: Siemens
Type: Incremental Encoder
Model: 1XP8012-10/1024
ID. No.: 597 331-02
Color: Silver
Power Supply Voltage: 24 V DC
Low Level Signal: 5 V DC
No. of Pins: 12
Diameter: 12 mm