ACS713ELCTR-20A-T
Categories IC Integrated Circuit
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Unidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy: ±1.5%
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max): 13mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: 20A
Response Time: 5µs
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: DC
Product Status: Not For New Designs
Mounting Type: Surface Mount
Series: -
Sensitivity: 185mV/A
Linearity: ±1.5%
Supplier Device Package: 8-SOIC
Mfr: Allegro MicroSystems
Frequency: DC ~ 80kHz
Voltage - Supply: 5V
Base Product Number: ACS713
Description: SENSOR CURRENT HALL 20A DC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS713ELCTR-20A-T
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)