Original LPP060A517B 6.0 inch TFT LCD Display Screen
Categories LCD Touch Panel Display
Brand Name: JDI
Model Number: LPP060A517B
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: LPP060A517B
Diagonal Size: 6.0"
Panel Type: a-Si TFT-LCD, CELL, Full Cell
Resolution: 1080(RGB)×2160 403PPI
Pixel Format: RGB Vertical Stripe
Active Area: 68.04(W)×136.08(H) mm
Used for: Mobile Phone
Touchscreen: In-Cell Touch
Input Voltage: 1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(IOICC/VSP/VSN)
Environment: Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LPP060A517B LCD Panel Product details :
BrandJDI
Model P/NLPP060A517B
Diagonal Size6.0"
Bezel Opening-
Outline Size69.24(W)×140.98(H)×0.3(D) mm
SurfaceWithout Polarizer
Brightness0 cd/m²
Contrast Ratio1500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display ModeIPS, Normally Black, Transmissive
Best View onSymmetry
Response Time30 (Typ.)(Tr+Tf)
Glass Depth0.15+0.15 mm
Transmissivity4.3% (Typ.)
Display Colors16.7M 83%NTSC
Lamp TypeNo B/L
Frequency60Hz
Touch ScreenIn-Cell Touch
Panel WeightTBD
ApplicationMobile Phone
Signal InterfaceMIPI (4 data lanes)
LPP060A517B LCD Panel Attention:
Before placing an order for purchase, the buyer must confirm the screen model needs.
If you are not sure about the model of the screen, please contact us at the first time.
We will distinguish and prevent you from buying the wrong screen.
LPP060A517B LCD Panel Shipping and Package :
LPP060A517B LCD Panel Shipping Information :
LPP060A517B LCD Panel Return Note :
LPP060A517B LCD Panel FAQ :
Q: Can you tested the LPP060A517B before shipping ?
A: Of course , our lcd panel LPP060A517B was Strictly tested before shipping.
Q: How to order LPP060A517B ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel LPP060A517B received can't work ?
Q: Are you manufactory or trade company?
Buy Original LPP060A517B 6.0 inch TFT LCD Display Screen at wholesale prices