2.5V-2.8V MIPI Circular TFT LCD Display Module 220cd/㎡ RT21WV001A
Categories Circular LCD Display
Place of Origin: Shenzhern,China
Brand Name: RGH
Certification: ISO9001/ISO14001
MOQ: 3pics
Price: Negotiable
Packaging Details: Standard Exportation Package
Delivery Time: 3-5weeks
Payment Terms: L/C, T/T,Paypal
Supply Ability: 3.5kk
Model Number: RT21WV001A
Size: 2.1 inch
Resolution: 480(RGB)X480
Display mode: Transmissive TFT
Outline size: 56.18(W) X59.71 (H) X2.26(T)
Active area: 53.28(W) X53.28(H)
View direction: ALL o’clock
Piexl pitch: 480(RGB)X480
Interface: MIPI
Backlight: 4LEDS
Surface luminance: 220cd/㎡
Operating temperature: -20℃~70℃
Storage temperature: -30℃~80℃
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Specification
Size2.1 inch
Resolution480(RGB)X480
Display modeTransmissive TFT
Active area53.28(W) X53.28(H)
View directionALL o’clock
InterfaceMIPI
Backlight4LEDS
About this item
This module has an active display area of 53.28mm x 53.28mm, which ensures that the screen is large enough for detailed graphics and text, yet small enough to be integrated into portable devices. The 220cd/㎡ surface luminance provides good visibility in most lighting conditions, while the 4-LED backlight helps maintain brightness and contrast.