Small 5.7 inch PD057JA-01A 720*1440 LCD Screen Display
Categories LCD Touch Panel Display
Brand Name: Innolux
Model Number: PD057JA-01A
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: PD057JA-01A
Diagonal Size: 5.7"
Panel Type: a-Si TFT-LCD, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Resolution: 720(RGB)×1440 282PPI
Pixel Format: RGB Vertical Stripe
Active Area: 64.8(W)×129.6(H) mm
Designed For: Mobile Phone
Touchscreen: In-Cell Touch, I²C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PD057JA-01A LCD Panel Product details :
BrandInnolux
Model P/NPD057JA-01A
Diagonal Size5.7"
Resolution720(RGB)×1440 282PPI
Active Area64.8(W)×129.6(H) mm
Bezel Opening-
Outline Size66.8(W)×135.5(H)×0.4(D) mm
Surface-
Brightness0 cd/m²
Contrast Ratio1500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display ModeAAS, Normally Black, Transmissive
Best View onSymmetry
Response Time35 (Typ.)(Tr+Td)
Glass Depth0.20+0.20 mm
Transmissivity3.38% (Typ.)
Display Colors16.7M 71%NTSC
Lamp TypeNo B/L
Frequency-
Touch ScreenIn-Cell Touch, I²C
Panel Weight-
ApplicationMobile Phone
EnvironmentOperating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
PD057JA-01A LCD Panel Payment Instructions :
Accepted Payment Methods:
Payment Timeline:
PD057JA-01A LCD Panel Shipping and Package :
PD057JA-01A LCD Panel Shipment Information :
Shipping Address:
Estimated Delivery Time:
Delayed Shipments:
Dispute Policy:
Customs Duty and Import Tax:
Important Instructions for Receiving and Handling Your PD057JA-01A LCD Panel :
Inspecting the Package Upon Arrival:
When you receive the package, carefully inspect its condition.
Reporting Damaged Goods:
Send these visuals to us to document the issue.
Testing Before Installation:
Product Authenticity and Labels:
Each product from our store includes a unique anti-tear label.
Do not remove this label, as it verifies the product's authenticity and origin from our store.
Documenting Product Issues:
PD057JA-01A LCD Panel FAQ :
Q: Do you accept the sample order?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: What does "We may ship a 100% compatible part number for your screen" mean?
Q: How long will I receive my goods of lcd PD057JA-01A ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: When will my order PD057JA-01A ship?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Buy Small 5.7 inch PD057JA-01A 720*1440 LCD Screen Display at wholesale prices