| Model Number: | P080LDN-DB3 |
| Place of Origin: | China |
| MOQ: | 2 pcs |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 100000 Unit/Units per Month |
| Delivery Time: | 7 Days |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Model Name: | P080LDN-DB3 |
| Diagonal Size: | 8.0" |
| Panel Type: | a-Si TFT-LCD, Assembly |
| Resolution: | 1200(RGB)×1920, WUXGA 283PPI |
| Pixel Format: | RGB Vertical Stripe |
| Active Area: | 107.64(W)×172.224(H) mm |
| Designed For: | Pad & Tablet |
| Touchscreen: | On-Cell Touch, I²C |
| Company Info. |
| Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
8.0 inch 1200*1920 P080LDN-DB3 WLED LCD Panel Module
P080LDN-DB3 LCD Panel Product details :
| Brand | Innolux |
| Model P/N | P080LDN-DB3 |
| Diagonal Size | 8.0" |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 120.54(W)×207.15(H) mm |
| Treatment | - |
| Luminance | 290 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 70%NTSC |
| Light Source | WLED [6S4P], W/O Driver |
| Weight | 130g (Max.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | On-Cell Touch, I²C |
| Interface Type | MIPI (4 data lanes), 44 pinsConnector |
| Power Supply | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VDD) |