B116XAK01.4 11.6 inch LCD module 1366*768 LCD Screen
Categories LCD Laptop Screen
Brand Name: AUO
Model Number: B116XAK01.4
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: B116XAK01.4
Diagonal Size: 11.6"
Resolution: 1366(RGB)×768, WXGA 135PPI
Luminance: 235 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio: 800:1 (Typ.) (TM)
Response Time: 27 (Typ.)(Tr+Tf)
Designed For: Laptop
Power Supply: 3.3V (Typ.)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
B116XAK01.4 LCD Panel Product details :
BrandAUO
Model P/NB116XAK01.4
Diagonal Size11.6"
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Active Area256.125(W)×144(H) mm
Bezel Opening-
Outline Dim.268.02(W)×168.02(H)×3.2(D) mm
Luminance235 cd/m² (Typ.)
View DirectionSymmetry
Viewing Angle85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Support Color262K 50% NTSC
Form StyleSlim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Frame Rate60Hz
TreatmentGlare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Response Time27 (Typ.)(Tr+Tf)
Operating ModeAHVA, Normally Black, Transmissive
Light SourceWLED, 15K hours , With LED Driver
Designed ForLaptop
Touch PanelOn-Cell Touch, I²C
Interface TypeeDP (1 Lane), eDP1.240 pins Connector
Power Supply3.3V (Typ.)
EnvironmentOperating Temperature: 0 ~ 60 °C; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
B116XAK01.4 LCD Display - Extremely Important Information:
B116XAK01.4 LCD Panel Shipping and Package :
B116XAK01.4 LCD Display SHIPPING :
We use Alibaba stander shipping EMS DHL fedex and so on. you can choose when you place order .
Each order will be attached a tracking number and we will send to you.
B116XAK01.4 LCD Display Warranty:
Warranty Duration: The warranty period is guaranteed for 3 months from the date of purchase.
B116XAK01.4 LCD Panel FAQ :
Q: How to make payment of B116XAK01.4 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Do you accept sample orders of B116XAK01.4 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can I pay my order of B116XAK01.4 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Buy B116XAK01.4 11.6 inch LCD module 1366*768  LCD Screen at wholesale prices