IF2A1-300KN Tensile Compression Testing Servo Controlled Universal Testing Machine
Categories Universal Testing Machine
Brand Name: Infinity Machine
Model Number: IF2A1-300KN
Certification: CE ISO
Place of Origin: Made In China
MOQ: 1
Price: Negotiate
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 200SET PER MONTH
Delivery Time: 20-30 days after order confirmed
Packaging Details: Clear sheet+sponge+wood carton
Product name: Servo Controlled Universal Tensile Testing Machine
Model: IF2A1-300KN
Capacity: 300KN
Load resolution: 1/500,000
Effective width: 400mm
Test speed: 0.001~300mm/min
Warranty: 1 year
Power: Electronic
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Model:IF2A1-300KN
Purpose:
Applications:
Fixtures (can be customized):
Specification:
Model
IF2A1-300KN
Capacity
300KN
Unit (switchable)
N, KN, Kgf, Lbf, Mpa, Lbf/In2, Kgf/mm2
Load resolution
1/500,000
Load accuracy
±0.25%
Load range
Rangless
Stroke (exclude the grips)
650mm
Effective width
400mm
Test speed
0.001~300mm/min
Speed accuracy
±0.5%
Displacement resolution
0.001mm
Allow sample size (plate)
0~15mm
Allow sample size (bar)
10~32mm
Software
Closed-loop control software
Motor
AC servo Motor
Transmission rod
High accuracy ball screw
Main unit dimension (WxDxH)
1220x720x2200mm
Main unit weight
1500 Kg
Power Supply
380V AC, 50 HZ, 3 PHASE
Features:
High accuracy:
Adopt AC servo motor to driving the high precise ball screw working, with high precise explosion-proof load cell. Strength accuracy reached to ±0.25% & displacement accuracy reach to 0.001mm.