Inductive Sensor IIS206 IIKC015BASKG/2LED Flush Mountable Connector 1 X M12
Categories IFM Pressure Sensor
Brand Name: IFM
Model Number: IIS206
Certification: 3C
Place of Origin: GERMANY
MOQ: 1
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 1piece in stock
Delivery Time: 3 day
Packaging Details: 70*40*40mm
Electrical design: PNP/NPN
Dimensions[mm]: M30 x 1.5 / L = 70
Weight[g]: 125.7
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product characteristics
Inductive sensor
Metal thread M30 x 1.5
Connector
Operation as 3-wire or 2-wire possible
Increased sensing range
Optical setting aid (2 LED)
Gold-plated contacts
Sensing range 15 mm; [f] flush mountable
Electrical data
Electrical design3-wire DC PNP; 2-wire DC PNP/NPN
Operating voltage[V]10...36 DC
Current consumption[mA]10 (24 V)
Protection classII
Reverse polarity protectionyes
Outputs
Output functionnormally open
Voltage drop[V]< 2.5
Minimum load current[mA]2; only in 2-wire operation
Leakage current[mA]< 0.5; only in 2-wire operation
Current rating[mA]100
Short-circuit protectionpulsed
Overload protectionyes
Switching frequency[Hz]100
Range
Sensing range [mm]15
Real sensing range (Sr)[mm]15 ± 10 %
Operating distance [mm]0...12.1
Accuracy / deviations
approx. 0.3
Hysteresis [% of Sr]3...15
Switch-point drift [% of Sr]-10...10
Environment
Ambient temperature [°C]-25...70
ProtectionIP 67
Tests / approvals
IIS206
IIKC015BASKG/M/US-104-DRS/2LEDInductive sensors
EMCEN 61000-4-2 ESD:
EN 61000-4-3 HF radiated:
EN 61000-4-4 Burst:
EN 61000-4-6 HF conducted:
EN 55011:
4 kV CD / 8 kV AD
10 V/m
2 kV
10 V