Inductive Sensor NBN40-U1-E0 Pepperl+Fuchs Height 40mm
Categories PLC Interface Module
Brand Name: Pepperl-Fuchs
Model Number: NBN40-U1-E0
Certification: 3C
Place of Origin: GERMANY
MOQ: 1
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 1piece in stock
Delivery Time: 3 day
Packaging Details: 110*60*60mm
Rated operating distance: 40 mm
Mass: 225 g
Height: 40 mm
Width: 40 mm
Length: 118 mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
General specifications
Switching functionNormally open (NO)
Output typeNPN
Rated operating distance40 mm
Installationnon-flush
Output polarityDC
Assured operating distance0 ... 32.4 mm
Actual operating distance36 ... 44 mm
Reduction factor rAl0.31
Reduction factor rCu0.3
Reduction factor r3040.74
Reduction factor rBrass0.39
Output type3-wire
Nominal ratings
Operating voltage10 ... 30 V DC
Switching frequency0 ... 180 Hz
Hysteresistyp. 5 %
Reverse polarity protectionreverse polarity protected
Short-circuit protectionpulsing
Voltage drop≤ 2 V
Operating current0 ... 200 mA
Off-state current0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current≤ 20 mA
Time delay before availability80 ms
Operating voltage indicatorLED, green
Switching state indicatorLED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd1510 a
Mission Time (TM)20 a
Diagnostic Coverage (DC)0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
StandardsEN IEC 60947-5-2
Approvals and certificates
UL approvalcULus Listed, General Purpose
CCC approvalCCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection typescrew terminals
tightening torque 1.2 Nm + 10 %
Core cross sectionup to 2.5 mm2
Minimum core cross-sectionwithout wire end ferrules 0.5 mm2 , with connector sleeves 0.34 mm2
Maximum core cross-sectionwithout wire end ferrules 2.5 mm2 , with connector sleeves 1.5 mm2
Housing materialPA/metal with epoxy powder coating
Sensing facePA
Housing baseplastic
Degree of protectionIP68 / IP69K
Mass225 g
Dimensions
Height40 mm
Width40 mm
Length118 mm
NoteTightening torque: 1.8 Nm (housing)