U055SWRA-1 5.5 inch lcd screen panel 720*1440 lcd display module
Categories LCD Touch Panel Display
Brand Name: IVO
Model Number: U055SWRA-1
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: U055SWRA-1
Diagonal Size: 5.5"
Panel Type: a-Si TFT-LCD, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Resolution: 720(RGB)×1440 295PPI
Pixel Format: RGB Vertical Stripe
Active Area: 61.884(W)×123.768(H) mm
Display Colors: 16.7M 70%NTSC
Application: Mobile Phone
Work Mode: IPS, Normally Black, Transmissive
Glass Thickness: 0.40+0.40 mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
U055SWRA-1 LCD Panel Product details :
BrandIVO
Model P/NU055SWRA-1
Diagonal Size5.5"
Resolution720(RGB)×1440 295PPI
Bezel Opening-
Outline(mm)63.884 × 129.368× 0.8 (H×V×D)
Treatment-
Luminance0 cd/m²
Contrast Ratio1200 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Response35 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View atSymmetry
Glass Thickness0.40+0.40 mm
Transmissivity3.5% (Typ.)
Color Depth16.7M 70%NTSC
BacklightNo B/L
MassTBD
Used forMobile Phone
Refresh Rate-
TouchscreenIn-Cell Touch
Driver IC listSuggestCOGICNL9911, eKD6600, ICNL9911
Max. RatingsStorage Temp.: -40 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
U055SWRA-1 LCD Panel Shipping and Package :
U055SWRA-1 LCD Screen Shipping Information :
Tracking Number Update:
Time of Shipment:
Delivery Time:
Local Post Office Handling:
Protection Time Extension:
Import Duties:
U055SWRA-1 LCD Screen Quality & Warranty :
U055SWRA-1 LCD Panel FAQ :
Q: How long is the warranty of U055SWRA-1 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of U055SWRA-1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders for U055SWRA-1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long will I receive my goods of U055SWRA-1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
U055SWRA-1 LCD Screen Service Hours :
Weekdays:
Morning: 8:00 AM to 12:00 PM
Afternoon: 1:30 PM to 6:10 PM
Buy U055SWRA-1 5.5 inch lcd screen panel 720*1440 lcd display module at wholesale prices