HCDX-1500 1500A Automatic Demagnetizing Current Movable Magnetic Particle Flaw Detector
Categories Non Destructive Testing Equipment
Brand Name: HUATEC
Model Number: HCDX-1500
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1 pc
Payment Terms: T/T,Paypal
Supply Ability: 5sets/Month
Delivery Time: 20-30 working days after receipt of your payment
Packaging Details: Carton packing box
AC current: 0-1500A
Power supply: 220V (two-phase three-wire system) ±10%, 50Hz, instantaneous current is about 100A;
Magnetization method: AC magnetization, DC magnetization (HWDC/FWDV)
Output cable: 2 copper-core flexible cables (120mm2) of 3 meters
Remanence stability: ≤±5%
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Technical parameters:
AC magnetization current
AC 0~1500A (effective value) continuously adjustable, short-time intermittent power, with power off phase control;
HWDC: 0~1500A (twice the average) continuously adjustable, short-time intermittent power;
Automatic demagnetizing currentAC/HWDC 1500A~0 continuously adjustable, demagnetization time is shortened with the decrease of current
Dimensions900(L)× 450(W)×950(h) mm; (not include the handle
Remanence stability≤±5%
Temporary load rate≤30%
Input voltage380V 50Hz
Demagnetization time< 5s
Weightabout 120kg
Main functions:
Detection methods: support rod method, winding method, coil method
Magnetization method: AC magnetization, DC magnetization (HWDC), pulse magnetization
Standard configuration:
Mobile host 1
Support rod probe 1 set
robe cable 1
Foot switch 1
Optional accessories
Fixed coil
Wound cable
Buy HCDX-1500 1500A Automatic Demagnetizing Current Movable Magnetic Particle Flaw Detector at wholesale prices