ACS713ELCTR-20A-T
Categories Current Sensors
Response Time :: 5µs
Product Category :: Industrial Current Sensors
Output :: Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply :: 5V
Mounting Type :: Surface Mount
Linearity :: ±1.5%
Manufacturer :: Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity :: 3000
Operating Temperature :: -40°C ~ 85°C
Current - Sensing :: 20A
Accuracy :: ±1.5%
Sensitivity :: 185mV/A
For Measuring :: DC
Current - Supply (Max) :: 13mA
Sensor Type :: Hall Effect, Open Loop
Part Status :: Not For New Designs
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Number of Channels :: 1
Frequency :: DC ~ 80kHz
Polarization :: Unidirectional
Package / Case :: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series :: -
Model Number: ACS713ELCTR-20A-T
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.