MCP4142-104E/SN
Categories Digital Potentiometer ICs
Digital Interface :: Serial (4-Wire, SPI)
Operating Supply Current :: 550 uA
Product Category :: Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :: SMD/SMT
Taps per POT :: 128
Resistance :: 100 kOhms
Wiper Memory :: Non Volatile
Package / Case :: SOIC-8 Narrow
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Packaging :: Tube
Operating Supply Voltage :: 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Number of POTs :: Single
Manufacturer :: Microchip Technology
Description: Digital Potentiometer ICs Digital Pot 128 step SPI Sngl Ch
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number: MCP4142-104E/SN
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.