VS-40TPS12AL-M3
Categories SCRs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.85 V
Product Status: Active
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Current - Off State (Max): 500 µA
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 35 A
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package: TO-247AD
Current - On State (It (RMS)) (Max): 55 A
Voltage - Off State: 1.2 kV
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.7 V
Package / Case: TO-247-3
SCR Type: Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max): 300 mA
Base Product Number: 40TPS12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 600A @ 50Hz
Description: SCR 1.2KV 55A TO247AD
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number: VS-40TPS12AL-M3
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
VS-40TPS12AL-M3
SCR 1.2 kV 55 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD