18650 Battery Pack Assembly Line 3000PCS/H Automatic Production
Categories Battery Pack Assembly Line
Place of Origin: Guangdong, China
Brand Name: CHEEBO
Model Number: CBZDL-SS-5046
MOQ: 1
Compatible cell models: 18650/21700/32700/26650/32650
Dimensions: 11600*1000*1730MM (L*W*H)
Total power: 220V 50/60Hz 6KW
Use air pressure: 0.5-0.8Mpa
Production efficiency: 3000PCS/H (Automatic part)
CCD detection field: 400*300MM (Max)
CCD lens pixel: 2000W
Spot welder stroke: 500*360MM (Max)
Cell sorting channels: 6+1
Nickel sheet thickness: 0.02-0.3MM
Number of stickers: 4PCS (Depends on cell type)
User interface: Touch screen
Manpower required: 3-5 people
Line color: Ivory white (Customizable)
Welding thickness: 0.02-0.3MM
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Introduction
Compatible cell models
18650/21700/32700/26650/32650, etc Cylindrical cell
Dimensions
11600*1000*1730MM (L*W*H)
Line color
Ivory white(Customizable)
Total power
220V 50/60Hz 6KW
Use air pressure
0.5-0.8Mpa
Production efficiency
3000PCS/H(Automatic part)
CCD detection field
400*300MM(Max)
CCD lens pixel
2000W
Spot welder welding stroke
500*360MM(Max)
Cell sorting channels
6+1
Nickel sheet welding thickness
0.02-0.3MM
Number of stickers (Each time)
4PCS(Depends on cell type)
User interface
Touch screen
Manpower required
3-5 people
Application:
Company Profile
FAQ
Q: I don't know which one is right for me?
A: Please tell us the following information
Q: How do I install and run the machine?
training videos and user manuals randomly. 95% of customers can teach themselves.