WT-43-RD-4G High Precision RTK GNSS Module with 4G and Inertial Navigation
Categories Development Board
Place of Origin: China
Model Number: WT-43-RD-4G
Type: GNSS Module
Country of Origin: Shenzhen Guangdong, China
Brand: OTW
Chipset: XX
Application: Positioning, surveying and mapping, etc
Operating mode: GPS+GLONASS+GALILEO+ BDS
Baud rate: 4800bps-921600bps,Default115200bps
NMEA messages: RMC,VTG,GGA,GSA,GSV,GLL
Update frequency: 1Hz to 20 Hz(Default is 1Hz)
Voltage: 3.6V~6.0V (usually 5V)
Power consumption: 80 mA @5V
Size: 43mm * 43mm * 14mm
MOQ: 1 piece
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
FAQ
Module performance
Model number
WT-43-RD-4G
Receiving type
BDS:B1I/B1C & B2a
GPS/QZSS:L1C/A & L5
GLONASS:L1
Galileo:E1 & E5a
algorithm
Integrated RTK algorithm
agreement
NMEA-0183 or Custom
Available baud rate
4800bps to 921600bps(Default: 115200bps)
Number of channels
128
sensitivity
Tracking: -167dbm Capture: -158dbm Cold start -148dBm
Cold start
Average 24 seconds
Warm start
Average 2 seconds
Horizontal accuracy
Level 1cm+1ppm CEP50; Elevation 2cm+1ppm CEP50Timepulse signal: RMS 30 ns
Maximum height
18000 m
Maximum speed
515 m/s
Maximum acceleration
4G
Renewal frequency
1Hz to 20 Hz(Default is 1Hz)
Positioning mode
A-GNSS, dual frequency RTK
Wiring port
Wiring port
UART/TTL/R232
Physical characteristics
type
18PIN LCC package
Overall dimension
43mm * 43mm * 8.2mm
Power source
Operating voltage
3.6V~6.0V (usually 5V)
Power dissipation
80 mA @5V
Working environment
Humidity range
5% to 95% non-condensing
Operating temperature
-40℃ to 85℃
Storage temperature 85℃
-40℃ to 85℃