B Cylindrical End Cut Solid Carbide Burrs B0313X03-50 Standard Double Cut
Categories Standard Carbide Burr
Brand Name: BABOS
Model Number: B0304X03-50
Place of Origin: China
MOQ: 20pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Supply Ability: 10,0000pcs per month
Delivery Time: 3 days for standard products, 1-2weeks for custom products.
Packaging Details: Plastic Box
Material: Tungsten Carbide
Shape: Cylindrical Radius
Cut Diameter: 3mm
Cut Length: 14mm
Shank Diameter: 3mm
Overall Length: 50mm
Flute Type: Standard Double Cut
Suitable For: Machining Surface Profile of Workpiece
Application: Deburring, Shaping, and Finishing
Package Quantity: 1 Piece
Max Rpm: 50,000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
SB Cylindrical End Cut Solid Carbide Burrs B0313X03-50 Standard Double Cut
Description:
This SB Cylindrical End Cut Solid Carbide Burrs features an 3mm diameter with a 14mm cutting length, designed for die correction works. Other dimensions can also be customized.
Brand: BABOS
Material: Tungsten Carbide
Cut Diameter:3mm
Length of Flute: 14mm
Shank Diameter: 3mm
OAL:50mm