| Model Number: | 140DDI85300 |
| Place of Origin: | France |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiations |
| Delivery Time: | 3-6 working days |
| Packaging Details: | New original box |
| Company Info. |
| OUTER ELECTRONIC TECHNOLOGY (HK) LIMITED |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Description of Schneider MODICON Quantum Discrete DC Input Module 140DDI85300
Quick Details:
One Year Warranty
SPECIFICATION
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Series | Modicon Quantum |
| Module format | Standard |
| Product or component type | Dc discrete input modules |
| Discrete input number | 32 |
| Group of channels | 4 |
| Logic input | Positive (sink) |
| Input voltage limits | 10...60 V |
| Input voltage | 60 V 1...5 mA DC |
| 48 V 2...15 mA DC | |
| 24 V 6...30 mA DC |
| 12 V 5...10 mA DC | |
| Voltage state 1 guaranteed | 9...12 V 12 V +/- 5 % |
| 45...60 V 60 V +/- 20 % | |
| 34...48 V 48 V +/- 20 % | |
| 11...24 V 24 V +/- 20 % | |
| Voltage state 0 guaranteed | 0...5 V 24 V +/- 20 % |
| 0...12.5 V 60 V +/- 20 % | |
| 0...10 V 48 V +/- 20 % | |
| 0...1.8 V 12 V +/- 5 % | |
| Absolute maximum voltage | 75 V |
| Addressing requirement | 2 input words |
| Response time | 4 ms from state 1 to state 0 |
| 4 ms from state 0 to state 1 | |
| Switching frequency | <= 100 Hz |
| Isolation between group and bus | 2500 Vrms DC for 1 minute |
| Isolation between group | 700 Vrms DC for 1 minute |
| Power dissipation | 1 W + (0.62 x number of points on) |
| Marking | CE |
| Local signalling | 32 LEDs green input status |
| 1 LED red external fault detected (F) | |
| 1 LED green bus communication is present (Active) | |
| Bus current requirement | 300 mA |