| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Battery Aging Machine |
|---|---|
| Brand Name: | XWELL |
| Model Number: | BCDS70-05-10 |
| Certification: | CE |
| Place of Origin: | China |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | USD 2000/pcs |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,L/C |
| Supply Ability: | 100 pcs per month |
| Delivery Time: | 15-20 days |
| Packaging Details: | Wooden box |
| After-sales Service: | Provided |
| Type: | Semi-Automatic |
| Power supply: | AC220V 50Hz |
| Charging Accuracy: | ±(0.2% of reading +0.2% of range) |
| Discharge Range: | 50-10000mA |
| Discharge Accuracy: | ±(0.2% of reading +0.2% of range) |
| Constant Voltage Cut-off Current: | Minimum 50mA |
| Discharge Power: | ≤700W |
| Inspection Time: | Real-time Collection<2S |
| Company Info. |
| Guangdong XWELL New Energy Technology CO., LTD. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
The basic performance of the tester
1. Charging and discharging functions
It has the functions of constant current and voltage charging and constant current discharging, charging and discharging batteries and recording the capacity of batteries.
2. Charge-discharge interface
It fully meets the requirements of charging and discharging ports and charging and discharging ports of battery packages, namely, two wires (P + P-) and three wires (P + P - C-). At the same time, the electric tool battery (CH+P+P-) which can aging positive plate charging protection and negative plate discharging protection can be used.
3. Check Voltage Protection
By charging and discharging the batteries, it can be detected whether the charging protection and discharging protection of the batteries play a role.
Product Specification
| Technical Parameter | ||
| Measuring Range | 7-70V |
| Accuracy | ±(0.2% of reading +0.2% of range) | |
| Charging Range | 50-5000mA |
| Charging Accuracy | ±(0.2% of reading +0.2% of range) | |
| Discharge Range | 50-10000mA | |
| Discharge Accuracy | ±(0.2% of reading +0.2% of range) | |
| Charge | Constant Voltage Cut-off Current | Minimum 50mA |
| Capacity | Accuracy | ±1% |
| Power | Discharge Power | ≤700W |
| Time | Inspection Time | Real-time Collection<2S |
| Timing Range | 0-999h/step | |
| Data Recording Interval | ≥5S | |
| Middle Machine Version | 1:1 series | |
| Number of Passages Per Cabinet | 12 channels, four rows and three column | |
Charge | Charging Mode | Constant Current and Constant Voltage Charging |
| Cut-off condition | Voltage, Current, Relative Time, Overcharge Protection | |
| Discharge | Discharge mode | Constant current discharge |
| Cut-off condition | Voltage, Relative Time and Over-discharge Protection | |
| Loop | Cyclic measurement range | 1-999 times |
| Single cycle step number | 100 | |
| Voltage and Current Detection Sampling | Four-wire sampling | |
| Data Base | Using SQL database to manage test data | |
| Upper computer communication mode | Based on TCP/IP Protocol/Serial Port | |
| Data Output Mode | EXCEL/TXT/Chart | |
| Communication Interface | Mesh port | |
| Chassis dimensions | 300x450x170mm | |
| Cabinet size | 900x600x1900mm | |
| Spatial Dimension of Discharge Battery | 900x600x130mm | |
|