| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Battery Cell Grading Machine |
|---|---|
| Brand Name: | XWELL |
| Model Number: | XW-5V3A-512 |
| Certification: | CE |
| Place of Origin: | China |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | USD 7900/pcs |
| Payment Terms: | T/T,Western Union,L/C |
| Supply Ability: | 100 pcs per month |
| Delivery Time: | 15-20 days |
| Packaging Details: | Wooden box |
| Channel voltage and current: | 5V votage and 3A current |
| Channel number: | 512 |
| Cell type: | 18650, 21700, 26650, 32650, 32700 |
| Input AC type: | 3 phase AC380V ±10%/50Hz |
| Maximum input power: | 14KW |
| Noise: | ≤65dB |
| AC power supply wiring mode: | Three-phase five wire connection |
| The power factor of power supply: | ≥0.99(The load power is more than 30% of rated power) |
| Charging cut-off condition: | Voltage, current, time, capacity |
| Company Info. |
| Guangdong XWELL New Energy Technology CO., LTD. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
512-Channel Battery Grading Machine For Lithium Cell Testing
Product Description
Configuration and material of complete sets of equipment:
1. XW series li-ion battery automatic testing and formation system
1 sets
2. Communication wire 1pcs
3. Power Line 1 pcs
4. Spare Part( details check spare part list) 1 set
5. Information File 1 pcs
The items inside the information file:
1. Software installation disk 1 pcs
2. Product qualification 1 pcs
3. Product quality tracking card 1pcs
4. Warranty card 1pcs
5. Spare part list 1 pcs
6. User guide 1 pcs
7. Drawing 1 set
Product Specification
Channel voltage and current | 5V/3A | |||
Channel number | 512 Channnels | |||
Parallel unit number per channel | 1 | |||
Input AC type | 3 phase AC380V ±10%/50Hz | |||
Maximum input power | 14KW | |||
Noise | ≤65dB | |||
AC power supply wiring mode | Three-phase five wire connection | |||
The power factor of power supply | ≥0.99(The load power is more than 30% of rated power) | |||
Total current distortion rate | THD≤5% | |||
Conversion efficiency | Each link conversion efficiency is more than 85% | |||
Constant voltage setting range | Charging:0.02V~5V | |||
Minimum discharge voltage | Discharging:1V~5V | |||
Measuring range | 0V~5V | |||
The voltage resolution | 0.1mV | |||
Accuracy of control | ±(0.05%RD+0.05%FS) | |||
Accuracy of measurement | ±(0.05%RD+0.05%FS) | |||
Charging current setting range | 0.02A~3A | |||
Discharging current setting range | 0.02A~3A | |||
Measuring range | 0A~3A | |||
The current resolution | 16 Bit AD,DA | |||
Accuracy of control | ±(0.05%RD+0.05%FS) | |||
Accuracy of measurement | ±(0.05%RD+0.05%FS) | |||
Temperature drift | 25PPM/℃ | |||
Power | Single channel maximum output power | 30W | ||
Channel sampling time | 0.1s | |||
Current response time | The maximum current rise time 20ms | |||
Steps setting time range | 1min~1024min | |||
Time accuracy | ±0.01% | |||
XWELL factory




Cell grading machine package

|