| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Shoe Chiller Machine |
|---|---|
| Brand Name: | YUTAI |
| Model Number: | YT-237A |
| Certification: | CE |
| Place of Origin: | China |
| MOQ: | 1Set |
| Price: | $6100 |
| Payment Terms: | L/C, T/T |
| Supply Ability: | 50Sets/month |
| Delivery Time: | 7-15days |
| Packaging Details: | Wooden case |
| Voltage: | 380v/50hz |
| Power: | 4kw |
| Daily output: | 800-1000 pairs/8hrs |
| Machine weight: | 950kg |
| Machine dimension: | 1350*1550*2080mm |
| Pressure: | 0.4-0.6Mpa |
| Company Info. |
| Foshan City Yutai Machinery Automatic Technology Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Feature:
Used for shoe cold molding after attached with sole. It adoptsultralow temperature which shapes the shoes rapidly, thus save theusage of last and strengthen the stickiness of glue.
1. High-efficiency refrigeration system, the temperature canreach to -15 °C, ultra-low temperature and rapid freezing, the shoes ispersistent shaping, and it is not easy to degumming.
2. Automatic rising-lowering cart-type design makes the shoes moreeasily get in and out, saving time and effort.
3. Short cooling setting makes shoe trees pulled out immediately,
savingthe use of shoe last.
4. Closed cooling system has low consumption and good setting
effect,providing perfect treatment in details, and ensuring
beautiful shape ofshoes.
5. Automatic defroster is set to reduce moisture inside box andeffectively eliminate mildew.



|