| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | STICKER LABELING MACHINE |
|---|---|
| Brand Name: | HOWFOND |
| Model Number: | HF-SD110S |
| Certification: | CE |
| Place of Origin: | China |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | USD5000-USD7500/SET FOBSHANGHAI |
| Supply Ability: | 10 SETS/MONTH |
| Delivery Time: | 10-15days |
| Packaging Details: | export wooden case |
| material: | SS304 |
| application: | Food, Chemical, Commodity, Beverage |
| Voltage: | 220 V, 380V,110v |
| Bottle size range: | 100ml-30L |
| Speed: | 1000-3000Pcs/H |
| Bottle Material: | glass/plastic |
| bottle shape: | round/square |
Self Adhesive Labeling Machine for Glass Plastic Juice Bottle is
specially designed for automatic sticker labeling on all kinds of
glass and plastic juice bottles. It fits round, flat and square
juice containers perfectly.
With high precision photoelectric sensor and stable control system,
the machine achieves smooth labeling without bubbles, wrinkles or
offset. It is widely used in beverage, juice, food and daily
chemical industries. Easy to operate, convenient to adjust bottle
and label size, suitable for mass production and factory packaging
lines.


Juice Bottle Labeling Machine parameters :
| dimension(l*w*h) | 2000*1250*1500mm |
| Speed | 1000-3000Pcs/H |
| Bottle size range | 100ml-30L |
| weight | 250kgs |
| Precision | ±1mm |
| Voltage | 110v,220v,380v |
| Packaging Type | Film, Foil |
| bottle type | round square |

Automatic Sticker Labeling Machine is suitable for various glass, plastic and metal round bottles. Easy operation, stable performance and high labeling accuracy, ideal for small and medium production lines in food, beverage, cosmetic and pharmaceutical industries.

Welcome to visit our factory to check various kinds of bottle labeling machine .
|