| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Mini Laser Welding Machine |
|---|---|
| Brand Name: | Temei |
| Model Number: | TM-40D |
| Place of Origin: | china shenzhen |
| MOQ: | 1 |
| Price: | 4000usd |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 1,000 units per month |
| Delivery Time: | 3~7day |
| Packaging Details: | wooden box |
| Name: | Portable Handheld Laser Welding Machine |
| Model: | TM-40D |
| Work mode: | Continuous mode / Pulse mode |
| Laser source: | Fiber laser (GW) |
| Laser power: | 1200W |
| Output laser wavelength: | 1080±10 |
| Maximum modulation frequency: | 10kHz |
| Laser response time: | <30us |
| Swing mode: | Single pendulum |
| Swing amplitude: | 0~5mm |
| Laser incidence mode: | Coaxial |
| Protection mirror specifications: | D20mm,T3mm |
| Operating temperature range: | -10~40° |
| Humidity range: | ≤95 degree |
| Input voltage: | AC 220V 50Hz/60Hz |
| Mirror specifications: | 23.3 × 16mm2 ,T2mm |
| Focus lens specification: | D20mm,F150mm |
| Collimating mirror specification: | D12.7mm,F50mm |
| Cooling method: | Air-cooled |
| Dimensions: | 250 x 579 x 479 mm (L ×W × H) |
| Application Materials: | Carbon steel,Galvanized steel,Aluminum alloy,Brass etc. |
| Company Info. |
| Shenzhen Temei Machinery Equipment Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |

Configuration and Parameters
Name | Portable Handheld Laser Welding Machine |
Model | TM-40D |
Work mode | Continuous mode / Pulse mode |
Laser source | Fiber laser (GW) |
Laser power | 1200W |
Output laser wavelength | 1080±10 |
Maximum modulation frequency | 10kHz |
Laser response time | <30us |
Swing mode | Single pendulum |
Swing amplitude | 0~5mm |
Laser incidence mode | Coaxial |
Protection mirror specifications | D20mm,T3mm |
Supporting fiber optic cable length | 5±0.5m |
Operating temperature range | -10~40° |
Humidity range | ≤95 degree |
Input voltage | AC 220V 50Hz/60Hz |
Mirror specifications | 23.3 × 16mm2 ,T2mm |
Focus lens specification | D20mm,F150mm |
Collimating mirror specification | D12.7mm,F50mm |
Shielding gas | Inert gas |
Maintain the range of air pressure | 0.1~1.0 MPa |
Cooling method | Air-cooled |
Dimensions | 250 x 579 x 479 mm (L ×W × H) |
Net Weight | 26kgs |
Application Materials | Carbon steel,Galvanized steel,Aluminum alloy,Brass etc. |
FAQ
Q: Do you have after sales support?
A: Yes, we are happy to give advice and we also have skilled
technicians available across the world. We need your machines
running in order to keep your business running.
Q: I am not sure if this machine suitable for my work?
A: Don't worry, just tell me your working materials, max working
area and cutting thickness,then I will recommend you the most
suitable machine for you.
Q: Are you factory or trading company?
A: We are factory, which manufactures CNC cutting machines , with
10 years experience in CNC machine's industry.
Q:How can i do if the machine goes wrong?
A:If confronted with such problems,online service is offered,you
could contact our sales.Also,we offer engineer delivery
service.Please contact us asap and don't try fix the machine by
yourself or someone else.We will response within 12 hours as quick
as we can to solve it for you.
|