| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Co2 Laser Cutting Machine |
|---|---|
| Brand Name: | Temei |
| Model Number: | TM-L1610SCCDII |
| Place of Origin: | china huizhou |
| project: | parameter declaration |
| device name: | Asynchronous Double-head Laser Cutter |
| model: | TM-L1610SIICCD |
| Work Surface: | 620*900mm |
| Type of Laser: | CO2 Laser |
| optical path design: | Adopts a Flying Optical Path Design |
| cooling-down method: | Hybrid Water Cooling Protection System |
| driving system: | Imported Mitsubishi Servo Drive from Japan |
| drive system: | Taiwan Imported Linear Guide Rail |
| Control System: | Zhiyuan |
| positioning accuracy: | 0.01mm |
| Multiple positioning accuracy: | 0.01mm |
| cutting speed: | 20m/min |
| Workbench: | Knife-Blade Table |
| working voltage: | AC 220V/50Hz±5% |
| Support format: | DXF, PLT, AI, DST, DSB |
| Device Size: | 2240x1580x1200mm |
| weight of equipment: | 800kg |
| Applicable Material: | Acrylic, Leather, Organic Glass, Cardboard, Wood, Bamboo, Fabric, etc. |
| Company Info. |
| Shenzhen Temei Machinery Equipment Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |


Configuration and Parameters
project | parameter declaration |
device name | Asynchronous Double-head Laser Cutter |
model | TM-L1610SIICCD |
Work Surface | 620*900mm |
Type of Laser | CO2 Laser |
optical path design | Adopts a Flying Optical Path Design |
cooling-down method | Hybrid Water Cooling Protection System |
driving system | Imported Mitsubishi Servo Drive from Japan |
drive system | Taiwan Imported Linear Guide Rail |
Control System | Zhiyuan |
Border Inspection System | Optional CCD Edge Detection Cutting |
positioning accuracy | 0.01mm |
Multiple positioning accuracy | 0.01mm |
cutting speed | 20m/min |
Workbench | Honeycomb Working Table |
working voltage | AC 220V/50Hz±5% |
Support format | DXF, PLT, AI, DST, DSB |
Device Size | 2240x1580x1200mm |
weight of equipment | 800kg |
Applicable Material | Acrylic, Leather, Organic Glass, Cardboard, Wood, Bamboo, Fabric, etc. |



|