| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Fire Rescue Radio |
|---|---|
| Brand Name: | hanxun |
| MOQ: | 2 |
| Delivery Time: | Negotiable |
| Certification: | CE |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,L/C |
| Place of Origin: | China |
| Interface: | Serial port, Ethernet port, power interface, RF interface |
| Net Device Dimensions: | ≤230 × 175 × 60mm |
| Net Device Weight: | ≤2.5 kg |
| Bandwidth: | 5、10、20MHz |
| Frequency Range: | UHF、L、S, Customizable |
| Company Info. |
| Beijing Hanxun Technology Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Backpack MANET Terminals for Rapid Command Center Establishment
Product Introduction
This portable manpack radio combines a compact, rugged IP67 design with powerful long-range capabilities. It delivers over 50 km of signal transmission, enabling real-time HDMI video backhaul and rapid, self-configuring networking. The device supports essential emergency command services, including voice group calls, GIS positioning, and personnel sensing, ensuring efficient coordination in harsh environments.
Intelligent Frequency Selection
Supports intelligent frequency selection with adjustable multiple
bandwidths.
Efficient Management
Provides PC management tools, supporting dynamic topology display,
link status monitoring, real-time data configuration and other
functions.
Flexible Networking
Adopts infrastructureless ad hoc networking with configurable
carrier bandwidth. It supports various network topologies including
point-to-multipoint, chain relay, mesh and hybrid networking.
High Reliability
Equipped with aviation-grade connectors for stable connection. The
device features excellent protection performance including high
resistance to vibration and water.
Specifications
Encryption | Support software encryption |
Power Supply | Battery-powered, DC external power supply |
Modulation | BPSK/QPSK/16QAM/64QAM,dynamic self-adapting |
Networking capability | 32 nodes, support customization |
MIMO Mode | 2T2R |
Voice function | PTT voice communication system |
Network port | 100-megabit data network port |
Other functions | Time Division multiplexing, frequency division multiplexing, beam forming, MIMO |
|