| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | UGV Data Link |
|---|---|
| Brand Name: | hanxun |
| MOQ: | 2 |
| Delivery Time: | Negotiable |
| Certification: | CE |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,L/C |
| Place of Origin: | China |
| Interface: | Serial port, Ethernet port, power interface, RF interface |
| Net Device Dimensions: | ≤120 × 115 × 73.5mm |
| Net Device Weight: | ≤1kg |
| Bandwidth: | 5、10、20MHz |
| Frequency Range: | UHF、L、S, Customizable |
| Company Info. |
| Beijing Hanxun Technology Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Self-Healing Long-Range Mesh Networking Module for UAV Swarms
Product Introduction
1.This product tackles the challenge with multi-band adaptability and Mesh ad hoc networking, eliminating infrastructure dependence.
2.Self-healing links and adaptive topology management maintain connectivity, while intelligent algorithms counteract jamming.
3.Path optimization ensures efficient data flow.
4.Its standardized interfaces and compact build make it ideal for integrating into unmanned systems, control centers, and aircraft—forming a unified, real-time communication network for
coordinated operations across domains.
Specifications
Encryption | Support software encryption |
Power Supply | Battery-powered, DC external power supply |
Modulation | BPSK/QPSK/16QAM/64QAM,dynamic self-adapting |
Networking capability | 32 nodes, support customization |
MIMO Mode | 2T2R |
Network port | 100-megabit data network port |
Other functions | Time Division multiplexing, frequency division multiplexing, beam forming, MIMO |
|