| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Polarization Maintaining |
|---|---|
| Operating Wavelengths: | 980nm, 1060nm, 1310nm, 1550nm |
| Attenuation Range: | 0.6 dB to 60 dB |
| Adjustment Precision: | 0.02 dB |
| Extinction Ratio: | ≥20 dB (up to 22 dB) |
| Power Handling: | 800 mw |
| Dimensions: | 26 x 18 x 8 mm |
| Place of Origin: | Guangdong , China |
| Brand Name: | Gracyfiber |
| Certification: | ISO9001 , ROHS |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
| Payment Terms: | L/C, T/T |
| Supply Ability: | 100,000 pieces per month |
| Company Info. |
| Shenzhen Gracyfiber Technology Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Features low original loss combined with a wide attenuation range for flexible optical control.
Delivers a high extinction ratio to ensure superior polarization maintenance.
Engineered for high reliability and stability in demanding network and lab environments.
Fully compliant with Telcordia GR-1209-CORE, Telcordia GR-1221-CORE, and RoHS industry standards.
Precision testing and qualification of optical passive components.
Advanced optics laboratory research and development.
Comprehensive fiber communication system testing and integration.
Operating Wavelengths: Configurable for 980nm, 1060nm, 1310nm, and 1550nm center wavelengths.
Attenuation Range: Broad dynamic range from 0.6 dB to 60 dB with an adjustment precision of 0.02 dB.
Optical Performance: Typical extinction ratio ≥20 dB (up to 22 dB) and high return loss ≥50 dB.
Power Handling: Robust design supporting maximum optical power up to 800 mw.
Mechanical Dimensions: Compact package size measuring 26 x 18 x 8 mm.
|