| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | CWDM Multiplexer |
|---|---|
| Transmission Wavelength: | 1535~1565 nm |
| Reflection Wavelength: | 1480±10 nm |
| Insertion Loss: | ≤0.8 dB (Transmission), ≤0.6 dB (Reflection) |
| Isolation: | ≥25 dB (Transmission), ≥15 dB (Reflection) |
| Maximum Optical Power: | 300 mW |
| Package Dimension: | Φ5.5 x L38 mm |
| Place of Origin: | Guangdong , China |
| Brand Name: | Gracyfiber |
| Certification: | ISO9001 , ROHS |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
| Payment Terms: | L/C, T/T |
| Supply Ability: | 100,000 pieces per month |
| Company Info. |
| Shenzhen Gracyfiber Technology Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
>>
>PM FWDM Device
1. Features
>ü >Low Insertion Loss
>ü >High Isolation
>ü >Compact Design
>ü >Wide Operating Wavelength: 1260nm~1620nm
>ü >Wide Operating Temperature
>ü >High Reliability and Stability
2. Applications
>ü >ROADM
>ü >CATV system
>ü >CWDM System
>ü >PON Networks
3. Compliance
>ü >ITU-T G.694.2
>ü >RoHS
4. Specifications
Parameters | Unit | Value | |
Transmission Wavelength | nm | 1535~1565 | |
Reflection Wavelength | nm | 1480±10 | |
Insertion Loss | Transmission | dB | ≤0.8 |
Reflection | dB | ≤0.6 | |
Isolation (dB) | Transmission | dB | ≥25 |
Reflection | dB | ≥15 | |
Ripple | dB | ≤0.4 | |
Minimum extinction ratio (23℃) | dB | ≤18 | |
Return Loss | dB | ≥50 | |
Maximum Optical Input Power range | mW | 300 | |
Fiber Type | / | Corning PM15-U25D | |
Operating Temperature | ℃ | 0~70 | |
Storage Temperature | ℃ | -40~85 | |
Package Dimension (Φ*L) | mm | Φ5.5 xL38 | |
*For devices with connectors, IL will be 0.3dB higher, RL will be 5dB lower, and ER will be 2dB lower.
|