| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Smart Home Tablet |
|---|---|
| Brand Name: | OEM |
| Model Number: | HOP7008 |
| Certification: | CE,ROHS, FCC,ISO9001,KC,CCC |
| Place of Origin: | Guangdong,China |
| MOQ: | 100PCS |
| Price: | Price can be negotiable |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,L/C,D/P |
| Supply Ability: | 50000 pcs/month |
| Delivery Time: | 3-8 working days |
| Packaging Details: | Color box + carton for l shape android tablet 7 inch |
| Warranty(Year): | 2-Year |
| charging interface: | DC |
| Drive Interface: | USB 2.0 |
| After-sales Service: | Call Center and on-line Technical Support, Onsite Training and Inspection, Free spare parts, Return and Replacement, Repair |
| Camera: | Front Camera |
| Products Status: | New |
| Processor Manufacture: | ROCKCHIP |
| Touch Screen Type: | Capacitive Screen |
| Display resolution: | 1024x600 |
| Weight: | 0.5 kg |
| Type: | Tablet PC, Industrial Tablet |
| Size: | 7" inch IPS |
| CPU: | Quad core cortex A7,1.3G |
| RAM: | 1GB DDR3 |
| Internal memory: | 16GB |
| Operation system: | Android 6.0 |
| Touch type: | 5-Point capacitive touch |
| OSD language: | 12 Multi-language Support |
| Support interface: | USB*2 / RJ45 / SD / HD |
| Network mode: | RJ45/ 3G/ 4G / WIFI |
| keywords: | l shape android tablet 7 inch |
| Company Info. |
| Shenzhen Hopestar SCI-TECH Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |

| System | ||
|---|---|---|
| CPU | Quad core cortex A7, 1.3G | |
| RAM | 1GB | |
| Internal Memory | 16GB | |
| Operation System | Android 6.0 | |
| Touch Screen | 5-Point capacitive touch | |
| Display | ||
| Panel | 7" LCD IPS panel | |
| Resolution | 1024×600 | |
| Contrast Ratio | 500 | |
| Luminance | 250cd/m² | |
| Aspect Ratio | 16:9 | |
| Network | ||
| WiFi | 802.11b/g/n | |
| Ethernet | Optional, RJ45 box (External) | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 | |
| Interface | ||
| Card Slot | TF, Support up to 32GB | |
| Micro USB | Micro USB OTG | |
| USB | USB Host | |
| HDMI | HDMI output | |
| Power Jack | DC power input | |
| Earphone | 3.5mm earphone | |
| Serial Port | 4P-2.0mm, serial port | |
| RJ45 | 4P-2.0mm connect to RJ45 box | |
| Media Play | ||
| Video Format | MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.263, H.264, VC1, RV etc., support up to 1080p | |
| Audio Format | MP3/WMA/AAC etc. | |
| Photo | JPEG | |
| Other Specifications | ||
| Battery | 2200mAh/3.7V, ~2 hours working time | |
| Microphone | Yes | |
| Speaker | 2×1W | |
| Camera | 2.0MP Front camera | |
| Language | Multi-language | |
| Working Temperature | 0–40°C | |
| Certificates | CE/FCC/ROHS | |
| Color | White/Black | |



|