| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Bimetal Thermal Protector |
|---|---|
| Feature: | Suitable for installation in protection class |
| Value: | I+II |
| Pressure resistance to the switch housing: | 450 N |
| Standard connection: | Lead wire 0.25 mm² / AWG22 |
| Operating voltage range AC / DC: | up until 500 V AC / 14 V DC |
| Rated voltage AC: | 250 V (VDE) 277 V (UL) |
| Rated current AC cos ϕ = 1.0 / cycles: | 2.5 A / 10,000 |
| Rated current AC cos ϕ = 0.6 / cycles: | 1.6 A / 10,000 |
| Rated current AC cos ϕ = 0.4 / cycles: | 1.8 A / 10,000 |
| Rated voltage DC: | 12.0 V |
| Max. switching current DC / cycles: | 40.0 A / 5,000 |
| High voltage resistance: | 2.0 kV |
| Company Info. |
| Nanjing Haichuan Electronic Co., Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
The HCET-A-S01 is a revolutionary round-shaped thermal protector, the first of its kind made in China to achieve UL, TUV, and CQC certifications. It breaks the 30-year monopoly held by German manufacturers, offering a superior and reliable solution for thermal protection. Its well-sealed design prevents issues during vacuum impregnation processes, making it ideal for embedding within electric motor coils. The robust metal case can withstand up to 50KG of coil shaping pressure, ensuring high thermal conductivity and precise temperature sensitivity for accurate motor overload protection.





| Feature | Value |
|---|---|
| Nominal switching temperature (NST) in 5°C | 50 °C - 230 °C |
| Tolerance (standard) | ±3 K / ±5 K |
| Reverse switch temperature (RST) | ≥ 35 °C (≤ 80°C NST) -35 K ± 15 K (≥ 85°C ≤ 180° C NST) -65 K ± 15 K (≥ 185° C ≤ 200° C NST) |
| VDE | (defined reset temperature possible on customer request) |
| Resistance to impregnation | Suitable |
| Suitable for installation in protection class | I+II |
| Pressure resistance to the switch housing | 450 N |
| Standard connection | Lead wire 0.25 mm² / AWG22 |
| Operating voltage range AC / DC | up until 500 V AC / 14 V DC |
| Rated voltage AC | 250 V (VDE) 277 V (UL) |
| Rated current AC cos ϕ = 1.0 / cycles | 2.5 A / 10,000 |
| Rated current AC cos ϕ = 0.6 / cycles | 1.6 A / 10,000 |
| Rated current AC cos ϕ = 0.4 / cycles | 1.8 A / 10,000 |
| Rated voltage DC | 12.0 V |
| Max. switching current DC / cycles | 40.0 A / 5,000 |
| High voltage resistance | 2.0 kV |
|