| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | WPC Decking Machine |
|---|---|
| Brand Name: | LB |
| Model Number: | LB-300 |
| Certification: | CE,ISO |
| Place of Origin: | ZHANGJIAGANG |
| MOQ: | 1 SET |
| Price: | Negotiable(USD,EUR) |
| Payment Terms: | L/C,T/T |
| Supply Ability: | 15 SETS PER MONTH |
| Delivery Time: | 45 WORKING DAYS |
| Packaging Details: | STANDARD PACKAGE |
| Warranty: | 1 YEAR |
| Output Capacity: | 400KG/H |
| Rawmaterialcompatibility: | Wood fiber, plastic powder, additives |
| Screwdiameter: | 65 mm |
| Controlsystem: | PLC control with touch screen |
| Machineweight: | 3500 kg |
| Cutter: | SAW CUTTER |
| Screw Design: | Double-screw |
| Raw Material: | WPC & ADDITIVES |
| Processing Method: | EMBOSSING |
| Profile Size: | ACCORDING TO CUSTOMERS' DRAWING |
| Width: | 200,240,300,400mm |
| Company Info. |
| Zhangjiagang Langbo Machinery Co. Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Designed for PVC profile applications with flexibility in material choices, high performance, and long durability.
Lima Energy Saving System provides significant vacuum energy savings.
Flexible solutions with independent tracks and continuous speed adjustment.
| MODEL | PROFILE SIZE (mm) | EXTRUDER MODEL | MOTOR POWER (kw) |
|---|---|---|---|
| LB-108 | 108 | SJZ51/105 | 18.5 AC |
| LB-180 | 180 | SJZ55/110 | 22 AC |
| LB-300 | 300 | SJZ65/132 | 37 AC |
| LB-600 | 600 | SJZ80/156 | 55 AC |
| LB-800 | 800 | SJZ80/156 | 55 AC |
| LB-1240 | 1240 | SJZ92/188 | 110 D |




|