| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | PE Pipe Extrusion Line |
|---|---|
| Brand Name: | LB |
| Model Number: | LB-160 |
| Certification: | CE / ISO |
| Place of Origin: | ZHANGJIAGANG |
| MOQ: | 1 SET |
| Price: | Negotiable (USD EUR) |
| Payment Terms: | L/C,T/T |
| Supply Ability: | 15 SETS PER MONTH |
| Delivery Time: | 45 WORKING DAYS |
| Packaging Details: | NORMAL PACKAGE |
| Pipewallthicknessrange: | 1mm - 20mm |
| Gearbox: | Integrated gearbox |
| Coiling Speed: | 0.1-10m/min |
| Operator: | Just one persone |
| Dieheadtype: | Spiral or Annular Die Head |
| Processed Pipe: | HDPE pipe |
| Productname: | PE Pipe Extrusion Line |
| Pipe Range: | 16-1200mm |
| Company Info. |
| Zhangjiagang Langbo Machinery Co. Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Fully automate your PE pipe production line with our fully automatic pipe coiler. This machine automatically coils pipe, switches reels and straps new coils without operator assistance, enabling continuous production of ready-to-sell pipe coils.
The fully automatic pipe coiler seamlessly coils and straps pipe from 16-50mm at speeds up to 130 meters per minute when combined with the pipe accumulator, ensuring efficient production of uniform, market-ready coils.
While producing quality pipe is essential, coiling it into attractive, equal-sized coils is paramount to your business success. This PE pipe coiler machine enables truly automated pipe production by eliminating the need for full-time operators to switch out coils, as required with semi-automatic coiler machines.
Our automatic pipe coiler machine performs complete coil handling: coiling, reel switching, strapping, and coil ejection. With HMI touch screen control, this plastic PE coiler machine offers highly customizable automation for drip irrigation or standard PE pipe production processes.

|